Щоб розібратися в питанні, чим відрізняється ручка ролер від кулькової моделі, потрібно дізнатися про властивості та особливості кожного виробу. Конструкція кулькової, гелевої ручки та ролера практично однакова. У корпус поміщається стрижень з кульковим пишучим вузлом. Основні відмінності криються у складі пасти, розмірі кульки та характері сліду, залишеного на поверхні паперового листа. Якщо ви цікавитеся, чим кулькова ручка відрізняється від ролера, важливо зрозуміти, що поділ у цьому випадку є умовним.
Що таке кулькова ручка
Щоб зрозуміти, як відрізнити кулькову ручку від гелевої, потрібно знати особливості кожної їх. Конструкція обох моделей ідентична. В обох зразках пишучий вузол є вузьким стрижнем, який закінчується рухомою кулькою. При натисканні на стрижень кулька обертається і змочується чорнилами. Рухаючись на папері, наконечник залишає слід від пасти.
Навряд чи у сучасної людини може виникнути питання, як виглядає кулькова ручка. Згідно з нормативами галузевого стандарту кульковою вважається будь-яка приналежність для письма, де у складі пишучого вузла, присутня кулька, яка використовується для вилучення фарбуючої речовини. У категорію кулькові ручки потрапляють масляні, гелеві та ролери. Відмінності між ними полягають у складі чорнил.
Класичні чорнила у кулькової приналежності для письма зроблені переважно з барвника та масляного розчинника. Частка пігменту в барвнику досягає 40%.В якості розчинника використовують жирні кислоти, фенілгліколь, бензиловий спирт, феноксіетанол. Всього у складі пасти може міститися до 15 різних компонентів, наприклад, ПАР (змочують робочу поверхню для кращого зчеплення чорнил з папером) та пенетрат (фіксує чорнила на паперовому листі). Переваги кулькових моделей:
- Загальна доступність.
- Відсутність клякс та розводів при письмі.
- Сприяють виробленню гарного почерку.
- Масляні чорнила сохнуть швидше, ніж паста на водній основі.
- Надійний пишучий вузол. Навіть сильний тиск на стрижень не призводить до втрати функціональності.
Якщо порівнювати, наскільки гелева або кулькова ручка сприйнятливі до дії хімічних реагентів, можна зробити висновки про властивості чорнил. Паста кулькової моделі практично не змінює своїх характеристик при контакті з харчовими кислотами, наприклад, лимонним соком та розчином кухонної солі.
Що таке гелева ручка
Щоб зрозуміти, що таке гелева ручка, потрібно уявити звичайну кулькову модель. Основна відмінність полягає у складі чорнила і розташування кульки (у гелевого зразка кулька «захована» всередині стрижня). Якщо в кульковій моделі основу пасти становить масляний розчинник, то гелева – вода. Паста в гелевій ручці желеподібна, в'язкувата. До складу гелевої ручки входять водорозчинні пігменти, сикативи, загусники, пластифікатори та інші добавки, які забезпечують гарне зчеплення з робочою поверхнею та швидке висихання.
Гель по структурі менш в'язкий, ніж масло, тому кулька наконечника при обертанні рясно змочується пастою, яка не розтікається. Наконечник такої моделі ковзає по поверхні паперового листа м'яко і плавно, залишаючи чіткі, яскраві сліди. Завдяки малій текучості пасти до складу можна вводити різні компоненти, наприклад, блискітки. Гелеві моделі представлені в різноманітних відтінках, число яких перевищує 24. Виробники пропонують вироби з чорнилами металік, пастельні, неонові, райдужні, блискучі, що дозволяє створювати оригінальні творчі роботи. Переваги гелевих приладдя:
- Практичність – ефективні на будь-якій поверхні, однаково добре пишуть на шорсткому та абсолютно гладкому папері.
- Зручність використання – робити написи можна, тримаючи ручку під будь-яким кутом.
- Плавність ходу – не потрібно натискати на стрижень у процесі листа.
- Виразний, насичений слід.
Відмінність гелевої ручки від кулькової моделі – більш широка сфера застосування. Кулькові зразки зазвичай використовуються тільки для листа. За допомогою гелевих виробів малюють, декорують фотоальбоми, блокноти, щоденники. Це незамінний інструмент для скетчингу, який допомагає швидко створювати барвисті, ефектні малюнки від руки, вдягати у форму власні ідеї, реалізовувати креативні проекти.
Гелева ручка – це інструмент для письма, за допомогою якого можна написати великий текст і не відчути втому руки. Якщо порівнювати з кульковим аналогом, при листі гелевою приналежністю не потрібно натискати на стрижень, що спрощує процес виведення знаків та ліній.
Відповідаючи на запитання, як виглядає гелева ручка, можна уявити звичайну кулькову модель. В обох зразків основу складає корпус, виготовлений із пластику або металу. Всередині корпусу розташовується стрижень із пастою. Пишучий вузол, виступає назовні. У автоматичних моделей за допомогою пружини пишучий вузол забирається всередину корпусу або висувається залежно від необхідності робити записи. Автоматичні моделі керуються натисканням кнопки або поворотом торцевої частини корпусу.
Що таке ролер
Ролери – відносно нове слово у виробництві приладдя для письма. Технологія подачі чорнила, як у кулькових моделях. Розрізняється склад пасти та характер написів, які їй роблять. Наконечник ролера залишає слід, схожий на відбиток, нанесений пір'яною ручкою. Кулька пишучого вузла, у ролера набагато менша, ніж в інших кулькових моделях. Досить подивитися на наконечник, який більш тонкий, ніж в інших видах писемних приналежностях, щоб зрозуміти, що перед вами ролер.
Щоб переконатися в правильності зроблених висновків, потрібно провести лінію та подивитися на слід від ручки ролера – на відміну від гелевої більш тонка лінія, ширина якої може встановлювати лише 0,2 мм. Слід виходить чітким та яскравим, незважаючи на малу товщину. Чорнила для ролерів максимально схожі на фарбуючий склад для пір'яних ручок. Вони більш рідкі, ніж всі пасти для інших видів писемного приладдя. Ручка на водній основі допомагає виводити акуратні, каліграфічні символи, наче зроблені пером.
Як відрізнити гелеву ручку від кулькової або ролера
Щоб розібратися в темі, як відрізнити гелеву ручку від кулькової, потрібно почати писати. Кожній з перерахованих моделей притаманні особливості, які допоможуть зробити висновки про вид чорнил.
За яскравістю сліду
Щоб візуально розрізнити різні типи письмових приналежностей, потрібно провести лінію. Лінія, зроблена гелем - виразна і яскрава. На копіях при ксерокопіюванні документів, написаних такими чорнилами, повністю зберігаються найменші нюанси та деталі письма. Сліди від гелю менш прозорі, тому легко розпізнаються системами сканування. Написи, зроблені масляними чорнилами, менш чіткі. При роботі можливі пропуски кольору, не всі букви чітко промальовані.
По товщині лінії
Товщина лінії також допоможе визначити тип письмового приладдя. Гелевою пастою можна провести лінію завширшки від 0,3 мм. Класична масляна паста кулькової ручки у моделях китайського виробництва залишить слід завширшки від 0,7 мм, у виробах європейських виробників від 1 мм. Інша відмінна риса ролера та гелевої ручки – їх не потрібно розписувати. Якщо ви тримаєте в руках нову приналежність для листа, яка спочатку залишає на поверхні листа тільки поглиблення від натискання наконечника, потім лінії, що перериваються з не фарбованими проміжками, значить, це кулькова модель з класичними масляними чорнилами.
За рівнем комфортності під час роботи
Слід звернути увагу на необхідність робити натиску під час письма, щоб отримувати відбиток на папері. Якщо під час роботи доводиться натискати на стрижень, ви пишете класичною кульковою ручкою. Якщо наконечник м'яко ковзає по поверхні без натискання і при цьому залишає чіткі, насичені кольором сліди, робота виконується гелевими чорнилами. У процесі роботи ролерами можна ледве торкатися поверхні листа кінчиком пишучого вузла. На якість результату листа це не вплине.
За характером та довговічністю відбитка
На вигляд документа можна визначити, якою приналежністю він написаний. Борозна, вм'ятина від натиску на папері – характерна ознака, що вказує на кулькову модель. Якщо документ зберігався досить довго, наприклад кілька років, варто звернути увагу на характер відбитків. Чорнила кулькової приналежності для письма швидко вигорають, символи стають не чіткими та ледь помітними. Написи, зроблені гелевою пастою, довгий час залишаються яскравими та насиченими кольорами.
За кольором чорнила та стійкості до змащування
Визначити, яке чорнила в стрижні, допоможе їх колір. Кулькові вироби зазвичай представлені обмеженою кількістю відтінків – червоний, чорний, синій, фіолетовий. Гелеві пасти випускаються у різноманітних відтінках, кількість яких перевищує 24. Чорнила з блискітками або неонових відтінків можуть бути лише гелевими. Щоб визначити вид чорнила в стрижні, потрібно зробити лінію на папері та відразу протерти її серветкою - класична паста масляна не розмажеться на відміну від гелевої. Масляні чорнила - водостійкі і швидковисихаючі. Гелевим потрібно більше часу, щоб висохнути.
За ціною та терміном використання
Ціна на модель також допоможе визначити вид письмового приладдя. Прості кулькові ручки дешевші за гелеві. Ролери – найдорожчі серед моделей із чорнилом на водній основі. Існує помітна відмінність щодо терміну використання. Чорнила в ролерах рідкі, витрачаються значно швидше, ніж паста в кулькових або гелевих моделях.