Щоденник – блокнот найчастіше з виділеними графами для щоденних записів, планування робочого та особистого часу. Щоденник допомагає скласти графік заходів на день, не забути про важливі зустрічі та намічені справи на більш тривалий період, встигнути вирішити безліч різнопланових завдань. Через величезну кількість моделей різних виробників користувачам нелегко вибрати відповідного паперового помічника. Щоб краще впоратись із проблемою, буде корисно дізнатися, які бувають щоденники.
Які бувають щоденники: формат та оформлення
Моделі розрізняються форматом та наповненням – змістом інформаційних блоків, назвою розділів та полів для заповнення, характером розлинівки (клітина, лінійка). Але, як правило, у щоденнику є:
- Модулі для запису про плани на день, місяць, рік.
- Класичні види щоденників містять поля для внесення назви та часу проведення заходу.
- У блок контактів вказуються відомості про дні народження, телефони та адреси родичів, друзів, ділових партнерів.
- Інформаційний блок для нотаток може бути без розлинівки. Він заповнюється у довільній формі.
Різновиди блокнотів за форматом (розміром):
А4. На листах з довжиною 297 мм та шириною 210 мм передбачено багато вільного місця для нотаток, додаткових записів та начерків. Модель обирають керівники та співробітники офісів з насиченим графіком ділових зустрічей та інших заходів. Щоб вільно орієнтуватися в щільному графіку, будь-якої хвилини швидко освіжити спогади про конкретний захід. Модель оптимально підходить для запису відомостей у великому обсязі.Відносний недолік пов'язаний із великими габаритами блокнота, який не поміститься у невелику сумку.
А5. Довжина аркуша 210 мм, ширина 148 мм. Один із найкомфортніших варіантів для регулярного використання. Виріб можна зберігати на робочому столі або носити з собою у сумці, портфелі, де він не займе багато місця. На сторінці достатньо вільного простору для внесення важливих відомостей про намічені справи та завдання.
А6. Довжина аркуша 148 мм, ширина 105 мм. Один з найпопулярніших варіантів серед користувачів, які вибирають максимально комфортні рішення. Блокнот міститься у кишені. При необхідності можна швидко дістати та подивитися графік. Завдяки не великим розмірам щоденника його завжди можна тримати при собі. Це означає простий та швидкий доступ до телефонних кодів міст, календаря, карт, відстані між містами, відомостей про часові пояси та часу в столицях світу. В інформаційному блоці може бути інформація про валюти іноземних держав, святкові дати (вихідні дні) та професійні свята.
Окремо варто згадати про планінги. Це настільна модель, що зовнішнім виглядом нагадує календар. На розвороті сторінки зазвичай розміщуються поля для запису заходів на найближчі 3 місяці, що дозволяє, не перевертаючи сторінки, звірятися з графіком..
Які бувають щоденники: матеріал обкладинки та папір
При виборі відповідної моделі звертають увагу на якість паперу. Зразки преміального класу роблять із крейдованого паперу високої щільності (від 180 г/м2). Щільний, якісний папір використовується для створення презентабельних, статусних моделей, які нерідко подають співробітникам, що відзначилися, або діловим партнерам як презент. У дорогих щоденниках сторінки можуть бути з додатковим декором, оздобленням – тисненням паперу, колірним фоном та графічним оформленням.
На щільному папері можна писати будь-яким письмовими приладдями, у тому числі маркером, фломастером, тушшю, пір'яною ручкою з рідким чорнилом. Якщо щільність паперу становить близько 80 г/м2, позначки доведеться робити олівцем або кульковою ручкою.
Вибравши відповідний формат та щільність паперу, можна приступати до вивчення доступних матеріалів обкладинки. Від її вигляду залежить термін служби виробу. Якщо матеріал обкладинки є щільним і міцним, блокнот справно прослужить кілька років навіть в умовах інтенсивної експлуатації.
Наприклад:
- Виріб в обкладинці із пластику (полівінілхлорид), натуральної або штучної шкіри не боїться механічних впливів (тертя, випадкові удари, згинання), коли користувач часто дістає та вкладає його в сумку, кишеню, портфель.
- Шкіряні та пластикові обкладинки стійкі до впливу вологи, надійно захищають сторінки від намокання, якщо на робочому столі випадково розлита кава або мінеральна вода.
- Картонна обкладинка характеризується малою стійкістю до деформацій. Її легко зім'яти та порвати. При попаданні на поверхню води картон розбухає і коробиться. Єдиний плюс картонної обкладинки – найнижча ціна. Інші варіанти матеріалів обкладинки:
- Бумвініл. Матеріал на паперовій основі з покриттям із полівінілхлориду, іноді з подальшою обробкою лаком.
- Балакрон. Матеріал на паперовій основі з покриттям із вінілу. Відрізняється різноманітністю колірних відтінків, текстур та фактур.
- Тканина. Тканинна обкладинка часто прикрашається золотим чи срібним тисненням.
- Моделі розрізняються способом скріплення листів у блок. Для цих цілей зазвичай використовуються пружини, скоби або клейовий склад.
Які бувають щоденники: система планування
Від обраної системи планування великою мірою залежить ефективність праці та продуктивність користувача. Якщо людині зручно користуватися щоденником, вона вільно орієнтується у зроблених записах. При цьому знижується ймовірність упущених можливостей чи забутих справ.
Основні системи планування – Bullet journal та Getting Things Done. У першому випадку передбачається виконання позначок у вигляді галочок, стрілочок та інших умовних позначень. У другому – застосовується система маркування, наприклад, штрихування, зафарбовування виконаних завдань, позначка першочергових заходів знаком оклику або літерами, цифрами.
А ще щоденники бувають датовані та недатовані. Кожен з варіантів має переваги та недоліки. Наприклад, датована модель допомагає швидше орієнтуватися в записах та розкладі на конкретний день. Недатований щоденник не прив'язаний до дат, тому не доведеться пропускати порожні сторінки, якщо на якийсь день не намічені заходи.
Як вибрати щоденник
Вибравши функціональну модель, можна успішно планувати час, встигати виконувати більше завдань, впевнено просуватися кар'єрними сходами.
Вироби відомих брендів оснащуються закладками, що допомагають оперативно потрапити на потрібну сторінку. Інші особливості та «фішки», які використовують виробники, щоб привернути увагу споживачів до своєї продукції:
- Нумеровані сторінки. У деяких моделях куточки з датою є відривними, щоб відзначати поточну сторінку. Це своєрідна альтернатива закладкам.
- Розмітка блоків. Гнучке ефективне планування з невеликими витратами зусиль та часу можливе при використанні щоденника з розміткою. У таких моделях вже передбачені окремі поля для нагадувань, приміток, важливих справ та другорядних завдань.
- Наявність вільних сторінок для внесення даних про особисті цілі, враження, досягнення та саморозвиток.
Модель з погодинним поділом кожного дня підійде активним людям, які через службові обов'язки або особисті інтереси часто призначають зустрічі, відвідують виставки, семінари, лекції, спортивні секції.
А взагалі, вибір щоденника – справа суто індивідуальна. Подумайте, які опції блокнота-планувальника вам важливі, а які будуть відвертати увагу та дратувати. Врахуйте інтенсивність та умови експлуатації – це допоможе правильно підібрати обкладинку. Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нашим консультантом та отримайте компетентні рекомендації від професіонала..